Dział zarządzania zasobami ludzkimi zyskuje na znaczeniu w oczach pracodawców w kolejnych firmach. Dzisiaj nie tylko duże korporacje stawiają na posiadanie w swoich strukturach specjalistów, którzy zajmują się całością procesów związanych z kompletowaniem kadry. Dobry pracownik stanowi o sile każdej firmy, a żeby pozyskać i zatrzymać najlepszych kandydatów niezbędni są specjaliści, którzy będą sprawować nad nimi opiekę. Tu do gry wkracza osoba zatrudniona w dziale human resources na stanowisku specjalisty do spraw personalnych.

Obowiązki na stanowisku specjalisty spraw personalnych

Za co na co dzień odpowiada tego typu pracownik? Jest to specjalista odpowiedzialny za kwestie miękkiego HR, czyli spraw związanych z kompleksową strategią pozyskiwania, utrzymania i rozwijania statusu zatrudnionych osób. W praktyce do zadań osoby zatrudnionej w tym charakterze należy, wraz z odpowiednim zespołem, kształtowanie polityki zarządzania pracownikami, wypracowania odpowiednich narzędzi i sposobów postępowania, które mają usprawniać funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

Brzmi skomplikowanie? To tylko kwestia zawiłej terminologii, bo w praktyce specjalista personalny z działu HR może się zajmować na przykład rekrutacją. A zatem musi przygotować ofertę, w porozumieniu z innymi działami firmy, dokonać selekcji potencjalnych kandydatów, a po podjęciu decyzji o wyborze konkretnych osób stopniowo wdrażać ich w działanie firmy.

Specjaliści do spraw personalnych nadzorują także ogół projektów z zakresu miękkiego HR, dotyczących między innymi planowania metod rozwoju pracowników, sporządzania ocen okresowych czy kontrolowania komunikacji wewnętrznej w strukturach przedsiębiorstwa. Pracownik taki często pełni też funkcję konsultacyjną w zakresie prawa pracy i problemów pracowniczych.

Wymagania pracodawców

Aby uzyskać pracę na stanowisku specjalisty ds. personalnych niezbędne jest jakiekolwiek doświadczenie. Idealną sytuacją jest taka, w której kandydat miał styczność z działalnością z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, ale nie zawsze jest to absolutnie niezbędny wymóg. Równie ważne dla pracodawców może być obycie potencjalnego pracownika w konkretnej branży. Na przykład firma funkcjonująca w obszarze nowych technologii, która szuka specjalisty do spraw personalnych może spojrzeć bardziej łaskawym okiem na takiego kandydata, który w przeszłości pracował w firmie zajmującej się szeroko pojętym IT. Krótko mówiąc: aby myśleć o pracy w charakterze specjalisty do spraw personalnych trzeba wykazać się jakimkolwiek doświadczeniem. Bez tego ani rusz.

Jeśli chodzi o kwestię wykształcenia, oferty pracy z obszaru human resources należą do jednej z tych dziedzin, do których zdecydowanie nie można odnieść popularnie przyjętego sposobu myślenia, że dyplom nie jest niezbędny, aby otrzymać propozycję pracy. Zdecydowana większość firm wymaga od kandydatów aplikujących na stanowiska specjalistów do spraw personalnych, aby posiadali oni wyższe wykształcenie. Mile widziani są zwłaszcza absolwenci takich kierunków jak socjologia, psychologia czy HR. Czy to oznacza, że bez takiego dyplomu nie ma szans na pracę w human resources? Oczywiście drzwi nie są zamknięte na klucz, ale w takiej sytuacji droga może wymagać większego samozaparcia i uzupełnienia zasobu wiedzy.

Pracodawcy przy wyborze kandydatów na tego typu stanowiska zwracają uwagę również na niezbędne w pracy haerowca umiejętności interpersonalne. Podstawową materią, z jaką na co dzień stykają się tego typu pracownicy są ludzie, więc trudno wyobrazić sobie na stanowisku specjalisty ds. personalnych człowieka, który nie może się pochwalić łatwością nawiązywania kontaktów, ale także organizacją własnej pracy czy kreatywnością w rozwiązywaniu problemów.

 

Więcej: