Proces rekrutacji z pewnością jest ogromnym stresem dla osoby poszukującej pracy. Ale jest też druga strona medalu, czyli pracodawca. W większych firmach ma on do dyspozycji zespół fachowców z działu kadr, którzy dysponują wiedzą i umiejętnościami w postępowaniu rekrutacyjnym. Nieco inaczej wygląda sytuacja mniejszych przedsiębiorstw, gdzie najczęściej za proces rekrutacji odpowiada sam przełożony. Jakie pytania powinien zadać pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej, a których tematów nie wolno mu poruszać?   

Pytania podstawowe

Pracodawca powinien rozpocząć rozmowę od kwestii absolutnie podstawowych, takich jak motywacja kandydata do aplikowania właśnie w naszej firmie. Warto spytać jakie są jego cele i ambicje zawodowe. Bardzo dużo informacji można uzyskać pytając kandydata o okoliczności rozstania z poprzednim pracodawcą.

Można też zadać pytania uznawane z jednej strony za banalne, jednak stanowią one dobry wstęp do bardziej skomplikowanych kwestii, a kandydatowi dają okazję do oryginalnego i kreatywnego podejścia do oklepanego tematu. Przykłady takich pytań to: mocne i słabe strony kandydata, wyobrażenie dalszej drogi zawodowej oraz ewentualne chęci rozwoju.

Pytania techniczne

Już na etapie przygotowania i publikacji oferty pracy pracodawca ma określone wymagania względem przyszłego pracownika, które właśnie na rozmowie powinien zweryfikować. Zaczynając od konkretnych pozycji, jakie kandydat zamieścił w swoim CV, na przykład w zakresie znajomości języków obcych czy umiejętności obsługi programów, sprzętów czy jakichkolwiek innych kwalifikacji.

Warto też spytać o największe wyzwanie, jakie na swojej drodze napotkał dotychczas kandydat i jak sobie z nimi poradził.

Pytania podchwytliwe

W końcu, w procesie rekrutacji na niektóre stanowiska, pracodawca może zechcieć sprawdzić kreatywność i nieszablonowe myślenie kandydata. Najlepszym sposobem jest zadawanie nieco podchwytliwych pytań, na które tak naprawdę jedyna zła odpowiedź to brak odpowiedzi. Od tego, w jaki sposób pracownik sprzedałby lód Eskimosowi, po wytłumaczenie dziecku co to jest baza danych. Wszystko zależy od tego, jakie umiejętności chcemy sprawdzić – kreatywność, pomysłowość, zdolności komunikacyjne czy analityczne.

O co nie wolno pytać na rozmowie kwalifikacyjnej

Wszystkie pytania, które padają w trakcie rozmowy o pracę powinny być związane z aspektem zawodowym i tym, w jaki sposób kandydat może przysłużyć się rozwojowi firmy. Są zatem tematy, które nie tylko nie powinny, ale wręcz, zgodnie z Kodeksem pracy, nie mogą się pojawić na spotkaniu. Pracodawca nie może pytać kandydata o sferę prywatną – poglądy polityczne, plany powiększenia rodziny, wyznawaną religię, stan zdrowia czy orientację seksualną.

Kandydat też ma prawo pytać

Warto też przygotować się na to, że kandydat będzie chciał zadać pytania potencjalnemu pracodawcy, szczególnie biorąc pod uwagę to, że w wyspecjalizowanych branżach oferty pracy często są bardziej liczne niż kandydaci o konkretnych kwalifikacjach. Tym samym poziom rywalizacji wśród pracodawców wzrasta. Niegdyś rozmówcy rzadko korzystali z tej okazji, ale obecnie coraz częściej świadomi kandydaci podejmują temat i nie traktują spotkania o pracę jak egzaminu, ale właśnie jak rozmowę.

Najczęściej pojawiające się pytania dotyczą między innymi ścieżki zawodowej w danej firmie, terminów procesu rekrutacji oraz warunków zatrudnienia.


Polecamy portal z ogłoszeniami o pracy: Szukam Pracy