Praca w dziale human resources coraz częściej jest marzeniem absolwentów wyższych uczelni. Młodzi ludzie wstępujący na rynek pracy planują związanie swojej przyszłości zawodowej właśnie z tą branżą, ponieważ oferuje ona możliwości rozwoju, niespotykane wyzwania każdego dnia i dynamicznie zmieniające się warunki pracy.

Miękki czy twardy HR?

Rozważając pracę w human resources trzeba zdawać sobie sprawę, że w praktyce możemy mówić o dwóch rodzajach pracy w kadrach. Pierwsza z nich to tak zwany miękki HR – pracownicy tego działu zarządzania zasobami ludzkimi traktuje kadrę firmy jako potencjał i najważniejszy kapitał, który trzeba rozwijać. Dlatego do obowiązków takich specjalistów należą zadania związane z rekrutacją, prowadzeniem szkoleń, analizę produktywności pracowników czy systemy motywacyjne.

Z kolei twardy HR zajmuje się bardziej przyziemnymi kwestiami kadrowymi. Na czele obowiązków takiego działu znajdują się kwestie administracyjno-prawne, a więc dopełnianie wszelkich formalności zgodnie z obowiązującym prawem pracy czy kodeksem cywilnym.

Wykształcenie i doświadczenie

W zależności od tego, który dział kadrowy interesuje kandydata, będą od niego wymagane inne kwalifikacje. Specjaliści od miękkiego HR to najczęściej absolwenci takich kierunków jak socjologia, zarządzanie zasobami ludzkimi czy nauki społeczne, natomiast w twardym HR sprawdzają się osoby, które posiadają wiedzę zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków.

Jednak zawsze wysoko cenieni są kandydaci, którzy posiadają doświadczenie zawodowe i wiedzę teoretyczną potrafią wykorzystać w praktyce.


Znajdź oferty pracy, praktyk lub staży na szukampracy.pl


Haerowiec z powołania

Oprócz nauki i stażu pracy bardzo ważne są odpowiednie predyspozycje osobowościowe, jakimi powinien się wykazać przyszły specjalista od HR. Trudno myśleć o pracy z ludźmi i dla ludzi bez otwartej postawy, empatii i komunikatywności, której musi też towarzyszyć asertywność i stanowczość, kiedy wymaga tego sytuacja. Pamiętajmy, że nawet miękki HR to nie tylko rekrutacje, ale też zwolnienia i redukcje personelu.

Ścieżka kariery

Menedżerowie w firmach funkcjonujących w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi podkreślają, że chociaż wykształcenie kierunkowe nie jest niezbędne, aby myśleć o karierze w HR, to może stanowić solidną podstawę do rozwoju kariery.

Na pewno warto już na etapie studiów szukać okazji do zdobycia doświadczenia w agencjach rekrutacyjnych. Takie staże i praktyki to pierwszy krok, który pozwoli budować kwalifikacje, ale też zweryfikować czy ta praca rzeczywiście odpowiada wyobrażeniom kandydata.


Ogłoszenia o pracę w dziale human resources i wielu innych branżach znajdziesz na portalu szukampracy.pl